kochaj życie!

2020 październik. Polska. Piekło kobiet.

Jestem emocjonalnie rozbita.

Pierwszy raz w życiu protestowałam na ulicy. Odebrano nam godność, odhumanizowano przykrywając to płaszczykiem obrony życia. XXI wiek, środek Europy, a my, kobiety zostałyśmy zmuszone do walki o podstawowe prawa człowieka, do walki o wolność, o wybór. Nie umiem przejść obojętnie obok tego, co się tu wyprawia. Polska to kraj, w którym demokracja umarła już dawno.

***** ***

Żałoba po utraconej wolności: czarne martensy, czarna sukienka, na twarzy czerwona błyskawica. Protestuję. Prosto po pracy, bez transparentu, za to z krzykiem na ustach. Nie wiedziałam, że potrafię tak drzeć mordę. Idę. Przede mną setki ludzi, za plecami jeszcze większy tłum. Strach zmieszany z wkurwieniem, które pojawiło się kilka dni temu i nie ustępuje. Czerwone flary. Kierowcy samochodów skandujący klaksonami. Podszyta gniewem ekscytacja, tej się po sobie nie spodziewałam, ale czuję ją, nie będę udawać, że nie istnieje. Jest nas dużo. I nie pozwolimy zamknąć sobie ust.

#czarny protest 2016

Pierwszy raz wyrażałyśmy swój sprzeciw w 2016 roku. Setki kobiet wyszły na ulice. W dłoniach niosły wieszaki i czarne parasolki. Popierałam, udostępniałam, lecz byłam wtedy „zbyt zajęta”, by wziąć czynny udział w marszach. Błąd. Od tamtej pory rząd sukcesywnie przygotowywał kolejne projekty, ostatecznie nie wprowadzając ich w życie. Pod przykrywką nocy, w cieniu wzniesionego rwetesu przegłosowywał inne, mniej, choć również uderzające w społeczeństwo przepisy. Tym razem ustawa antyaborcyjna nie była zwykłym straszakiem. Trybunał NIE-Konstytucyjny złożony z marionetek opowiedział się za życiem. Za życiem, które umrze lub będzie skazane na codzienne cierpienia. Za życiem, przy utrzymaniu którego naraża się fizyczne i psychiczne zdrowie kobiety. Kilkutygodniowy zlepek komórek ma w tym kraju więcej praw niż żony, matki, partnerki. Masz urodzić, a potem…

Żryj gruz

Renta socjalna dla pełnoletniej osoby niepełnosprawnej wynosi w Polsce 1100zł (239,71€). Brutto. Na taką jałmużnę od państwa mogą liczyć osoby niezdolne do pracy. Jeśli dożyją pełnoletności. Zasiłek pielęgnacyjny dla opiekuna osoby tego wymagającej to 215,84zł (47,04€) miesięcznie. Specjalny zasiłek opiekuńczy dla osoby, która całodobowo opiekuje się niepełnosprawnym wynosi, uwaga 846,42zł (184,45€). Dla porównania ministrowie z naszych podatków zarabiają 12 700zł (2768,14€) miesięcznie plus przyznawane cyklicznie nagrody. Pięciocyfrowe nagrody. Ach, zapomniałabym! W pandemii, kiedy wszyscy przedsiębiorcy zmuszeni są do redukcji wynagrodzeń pracowników, szanowne gremium planowało podniesienie swoich wynagrodzenia do skromnych 19 986zł (4356,23€). 48 głosów przeciw, 45 za. Dzięki tym 3 rozwścieczony tłum nie pourywał im łbów.

My, ludzie na ulicach, jesteśmy w większości w znacznie lepszej sytuacji od niepełnosprawnych i ich matek, które skazuje się na nieprzerwane upokorzenie życia z jałmużny, na nieustający strach o jutro, na wstyd. A może powinnam powiedzieć: byłyśmy. Kształcimy się, pracujemy, mamy własne firmy, dajemy pracę innym i nie liczymy na łaskę lub nie łaskę. Płacimy podatki, a to z nich finansowane są emerytury, służba zdrowia, administracja, edukacja, transport, pomoc społeczna dla tych, którzy nie mogą lub którym się nie chce pracować, wojsko, policja, więzienia, sądy i ten pierdolony rząd.

Nie aborcja na życzenie, ale wybór w ciężkich przypadkach

TVP dawno nie jest publiczna. Nakarmieni komunikatami z mediów możecie nie uwierzyć, że na ulicach są setki tysięcy ludzi, bo wiadomości pokazują nieliczne grupki filmowane, kiedy rozchodzimy się do domów. Z mediów społecznościowych słyszycie #wypierdalać i zastanawiacie się dlaczego młode kobiety oraz mężczyźni w sile wieku tak brzydko się wyrażają? Można protestować, ale nie tak… Jak wobec tego mamy wykrzyczeć, że jesteśmy wkurwione, jak mamy przekazać, że rząd chce, żebyśmy miały mniej praw niż w krajach tzw. trzeciego świata? Problem nie pojawił się wczoraj. Pierwszy raz mówiliśmy o tym 4 lata temu. Za cicho.

Do tej pory aborcja w Polsce była legalna jedynie w 3 przypadkach:

  1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu),
  2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) – przesłanka uznana za niezgodną z Konstytucją RP orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020,
  3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży.

W tym momencie Trybunał NIE-Konstytucyjny wykreślił punkt drugi, przez co lekarze nie tylko nie będą mogli terminować ciąż, gdy będą pewni wad wrodzonych płodu, ale nie będą też w stanie wykonywać badań prenatalnych! Mało tego: kolejny projekt, zgodnie z którym punkt trzeci ma również przestać obowiązywać już w planach.

Ciebie to nie dotyczy

Usłyszałam od bliskiej osoby, że mnie to nie dotyczy. Nie jestem w ciąży, nie jestem matką. Zagotowałam się. Kiedy lekko ochłonęłam, zaczęłam zastanawiać się, jak to możliwe. TVP, którą nadal oglądają miliony, robi ludziom papkę z mózgu. Kłamstwo powtórzone setki razy wydaje się być prawdziwe. Apeluję, nie oglądajcie wiadomości! Poproście dzieci, wnuki, by pokazały Wam relacje w mediach społecznościowych. One jeszcze są wolne.

Mam 31 lat, nie rodziłam, nigdy nie byłam w ciąży, bo nie mogłam w nią zajść, a jeśli choć trochę uważaliście na lekcjach biologii, to wiecie, że im później, tym większe ryzyko, że coś będzie nie w porządku. W obecnej sytuacji, mieszkając w tym kraju, nie zdecyduję się nigdy. Nie umiałabym wytłumaczyć dziecku tego świata.

Tak długo, jak mam siostry, przyjaciółki, koleżanki, tak długo będzie mnie to dotyczyć!

Rozważałam kiedyś adopcję. Wspomnę o tym słowem: proces adopcyjny zdrowego noworodka, którego matka chce oddać, bo jeszcze przed porodem wie, że nie będzie miała możliwości, by wychować i utrzymać dziecko, trwa w Polsce prawie 2 lata. 2 pierwsze, kluczowe dla rozwoju lata. W skomplikowanych przypadkach dłużej. Jak dużo będzie heroicznych rodzin zdolnych zaadoptować dziecko z niepełnosprawnością?

***** ***

Zaczęło się od walki o podstawowe prawa człowieka. Aborcja w określonych przypadkach to prawo człowieka. Aborcja to prawo człowieka. Kobieta jest człowiekiem.

Dziś chcemy nie tylko utrzymania tego prawa. Chcemy obalić rząd. Mamy kurwa dość!

#wypierdalać

A jeśli przez przypadek nie wiecie, co oznaczają gwiazdki, pomogę: jebać PIS. ***** ***

Przyjmowałyśmy wiele. Mówiłyśmy grzecznie. Chciałyśmy dialogu i porozumienia. Dość!

@ileduszazapragnie

Aneta, lat 31, Wrocław

__________________________________________________

Jeśli chcesz, możesz udostępnić lub pobrać i wydrukować ten wpis, a następnie po prostu wsunąć go do skrzynek sąsiadom. Powiedzmy im więcej niż pokazuje TVP.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s