kochaj życie!

Jak zredukować stres? Szybkie techniki relaksacyjne.

Są takie dni, kiedy nic nie idzie tak, jak sobie to zaplanowałam. Znacie to, prawda? W drodze do pracy dopadł mnie deszcz, samochód oblał wodą z kałuży, mleko w kawie się zważyło, w ciągu dnia nawarstwiały się skomplikowane sytuacje, do tego nijak nie szło dość do porozumienia z drugą osobą. W relacjach międzyludzkich najważniejszym ładunkiem są emocje i kiedy one nie grają, ciężko być zadowolonym, nawet jeśli jesteśmy „technicznie” skuteczni. Najchętniej w tego typu momentach teleportowałabym się na bezludną wyspę, by przeczekać gorszy czas. Takiej możliwości jednak zupełnie nie mam, więc dziś (jak i wiele razy w życiu) musiałam pozbyć się wewnętrznych napięć inaczej. Życie z ludźmi bywa trudne, niekiedy stresogenne, ale najważniejsze to umieć sobie radzić z sytuacjami, które wyprowadzają nas z równowagi. O tym dziś słów kilka.

Jak radzić sobie ze stresem?

W sytuacji stresu doświadczamy odczuć nieprzyjemnych, pojawia się złość, gniew, strach czasem bezsilność. Nawet błahe zdarzenia ze świata zewnętrznego przefiltrowane przez nasz obszar poznawczy i emocjonalny (afektywny), zostają odpowiednio zaklasyfikowane i zanim się obejrzymy, czujemy się zestresowani sytuacją, która obiektywnie rzecz biorąc, nie powinna nas specjalnie poruszyć. Jeśli nieprzyjemne momenty nawarstwią się w ciągu dnia, efektem niemal zawsze jest spadek dobrego nastroju. Jak skutecznie walczyć ze złymi emocjami? Jak radzić sobie ze stresem?

Reakcja na stres jest indywidualna. U każdego zacznie trochę szybciej bić serce, krążyć krew, układ pokarmowy ograniczy swe działanie, ale pozostałe reakcje są zależne indywidualnie. Zwykle silniej reaguje nasz słabszy układ narządów. Warto trochę się poobserwować w warunkach kontrolowanych np.  podczas oglądania horroru, by dostrzec, zauważyć jak reagujemy, a później wypracować metodę przeciwdziałania.  IMG_4070

Nie ma jednej dobrej metody, ani też jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich. Style radzenia sobie ze stresem zostały dość ogólnie podzielone przez badaczy ( Endler, Parker) na 3 grupy: skoncentrowany na problemie, skoncentrowany na emocjach oraz skoncentrowany na unikaniu. Jest też dobra wiadomość: choć nie ma jednej metody radzenia sobie ze stresem, najbardziej efektywni jesteśmy wtedy, gdy wykorzystujemy wiele sposobów zestawiając je indywidualnie. Zorientowanie na problem to nic innego jak zmiana zewnętrznej sytuacji. Jeśli czynnikiem stresującym nas duży egzamin, warto zacząć przygotowywać się do niego z wyprzedzeniem, ale jeśli czujemy podenerwowanie na widok psa sąsiada, wystarczy chodzić drugą stroną ulicy. Styl skoncentrowany na emocjach to mówiąc bardzo prosto – pocieszenie się, dostarczanie sobie pozytywnych doznań, które zredukują te wpływające na nas negatywnie. Z kolei unikanie najlepiej działa, gdy spotykają nas sytuacje, których nie da się zmienić, wtedy – aż do momentu zmierzenia się z sytuacją, skupiamy się na czymkolwiek innym, tylko nie na problemie. W poskromić stres, niezależnie od wyboru kombinacji poszczególnych metod,  najważniejsze jest zredukowanie napięcia.

Jak radzić sobie z napięciem, które generuje stres?

Zaprojektuj swój własny, relaksujący rytuał

Człowiek jest jednością. Ciała i ducha nie da się oddzielić, więc jeśli długotrwale narażamy nasze ciało na obciążenia, nie będziemy w stanie funkcjonować dobrze. Warto więc przede wszystkim zadbać o dobre samopoczucie fizyczne, ale też trochę rozpieścić się emocjonalnie.

Oddychaj głęboko, niczym jogini. Wdech – zatrzymanie powietrza – pogłębienie wdechu – zatrzymanie powietrza – i ostatni raz: pogłębienie wdechu – wolny, długi wydech. Kilka takich powtórzeń uspokoi ciało.

Żuj gumę. Banalne? Badania naukowe dowiodły, że żucie gumy powoduje obniżenie kortyzolu – hormonu stresu.

Zjedz czekoladę. Już 40g gorzkiej czekolady (im wyższa zawartość kakao, tym lepiej) sprawi, że inaczej będziemy metabolizować hormony stresu. Teobromina i kofeina dadzą przypływ energii oraz pomogą uregulować ciśnienie krwi. Anandamid (składnik analogiczny do THC) zwiększy wytrzymałość fizyczną i odporność na ból, a także wywoła uczycie szczęścia, radości. Ośrodek przyjemności w mózgu aktywowany jest przez jedzenie słodkie i tłuste: a zatem – czekolada na pewno pomoże!

Rusz się! Idź na spacer, biegaj, korzystaj z zajęć fitness czy siłowni. Jak wiadomo uprawianie jakiegokolwiek sportu sprawia, że nasze ciała produkują hormon szczęścia: serotoninę, a co ciekawe, za tzw. euforię biegacza odpowiada wspomniany wcześniej anandamid, który również jesteśmy w stanie sami wytwarzać właśnie poprzez ruch.

Weź kąpiel. Zrelaksowane ciało, rozluźnione mięśnie to ważny krok, by pozbyć się wewnętrznego napięcia, a ciepła woda na większość z nas wpływa odprężająco.

Obudź w sobie dziecko, skup się na patrzeniu na świat inaczej niż zwykle, pozwól się zdziwić, rozbawić, daj zaskoczyć. Zajmij się czymś łatwym, ale kreatywnym. Myśl o czymś innym, przyjemnym, nie o sytuacji, która aktualnie wprawia w zły nastrój. Nie jest to łatwe, ale da się wypracować.

Skorzystaj z masażu. Ciekawostka: Nawet 5 minutowy masaż dłoni wyraźnie wpływa na obniżenie poziomu stresu. Można wykonać go nawet samodzielnie, ale jeśli macie kogoś, kto Was w tym wyręczy – korzystajcie!

Przypomnij sobie swoje Dlaczego? W sytuacjach stresowych dobrze przypomnieć sobie swoje mocne strony, zasoby osobiste, znaleźć wewnętrzną siłę, która zminimalizuje lub całkowicie odsunie zewnętrzne dystraktory. O tym jak znaleźć swoje Dlaczego? pisałam już w poprzednim poście.

Czytaj, słuchaj muzyki, oglądaj filmy. Szukaj inspiracji, by rozwiązać problemy, które wywołują napięcie, pozwól sobie na myślenie obrazami, ale też spróbuj odwrócić swoją uwagę od tego, co sprawia, że czujesz się nieprzyjemnie.

Znajdź wsparcie! Jeśli to możliwe, spotkajmy się z przyjaciółmi, z ludźmi, którzy życzą nam dobrze, są wsparciem. Warto korzystać z pomocy, mądrości i rad innych! Znajomi i przyjaciele to bufor, który chroni nas przed negatywnymi skutkami stresu, ponieważ człowiek jest istotą społeczną, zwierzęciem stadnym.

 

A jakie są Wasze metody na poskromienie stresu? Macie jakieś sprawdzone opcje? Koniecznie podzielcie się w komentarzu! Tymczasem ja idę pobiegać, by ostatecznie zredukować napięcie dnia dzisiejszego!

pałac w Mosznej park i instalacje

Bo wszystko to magią jest i iluzją, i zdarza się raz na milion!

Pozdrawiam, A.

11 myśli w temacie “Jak zredukować stres? Szybkie techniki relaksacyjne.”

  1. Kochana, zapomniałaś o jednej cudownej aktywności, która łączy w sobie działanie czekolady, masażu, ruchu i pewnie kilku innych – dobry seks lekarstwem na ból głowy 🙂

    Polubienie

  2. Ja lubię zaszyć się sama, z kubkiem kawy siadam na parapecie i patrzę przez okno na las, który rośnie obok domu. Stres odchodzi w ciągu 5 minut 😉

    Polubienie

  3. Ja uwielbiam zabijac stres poprzez cwiczenia na silowni, jak dla mnie najlepszy sposob. Od razu depresja przechodzi na pare godzin, ale i tak wraca po jakims czasie. Bez silowni nawet bym nie wstal z lozka.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s