podróże małe i duże

Polska na weekend: Moszna. Pałac czy zamek?

Podobno jak czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można. Idąc tym tropem wywnioskowałam, że mój tymczasowy zakaz wysiłku nie obejmuje chodzenia, spacerować więc mogę do woli, czyli też wolno mi zwiedzać miejsca, do których nie trzeba się wspinać (góry odpadają) i można dotrzeć samochodem (chwilowo wszelkie loty zawieszone). Dokładając do tego niekoniecznie matematycznego równania warunek umiarkowanego przebywania na słońcu wyszło, że mogę zwiedzać zamki i pałace! A na Śląsku mamy ich całkiem sporo! Tym razem padło więc na bajkowy obiekt oddalony o 125km od Wrocławia w kierunku Opola, położony w niewielkiej miejscowości Moszna – trochę jak z Cambridge, trochę od Disneya. Byliście? Pięknie jest!

IMG_5329

Pałac czy zamek?

Niezła zagadka. Strona internetowa obiektu sugeruje, że jest to zamek, jednak zgodnie z definicją obu słów, trafniejsze byłoby nazywanie go pałacem. Dlaczego? Ano dlatego, że, najprościej rzecz ujmując: pałac pełni funkcję mieszkalną, zamek dodatkowo obronną. I nie jest to budynek tak stary, jak można przypuszczać. Środkowa część budowli pochodzi z XVIII w., w 1866r. Heinrich von Erdmannsdorfow sprzedał go Hubertowi von Tiele-Winckler z Miechowic. Po pożarze w 1896 roku, który oszczędził zniszczeń jedynie części centralnej, odbudową zajął się jego syn Franz Hubert, i to dzięki zamysłowi młodszego z rodu von Tiele-Wincklerów, możemy podziwiać dzisiejszy kształt zabytku, a składa się na niego 99 wież i 365 pomieszczeń. Przez cały rok, każdego dnia można by nocować w innym pokoju… Niektórzy to mieli życie 🙂

Moszna

Moszna dziś

Jeszcze 2 lata temu pałac pełnił funkcję lecznicy nerwic, dziś dla zwiedzających dostępne są 2 wieże, kilka komnat z oryginalnymi meblami – w tym gabinet dawnego właściciela oraz surowa i piękna w swej prostocie kaplica protestancka. Zwiedzanie pałacu to jednak nie jedyna możliwość spędzenia czasu na terenie obiektu. Wielką przyjemność sprawia spacer po terenach parkowych, można zrelaksować się w niewielkiej oranżerii, posiedzieć przy kawie i ciastku (albo żurku czy sałatce) lub – jeśli dokonamy wcześniejszej rezerwacji – pojeździć konno, ponieważ naprzeciwko bram wejściowych zlokalizowana jest stadnina. W pałacu można również przenocować, skorzystać ze strefy odnowy biologicznej, spróbować swoich sił w Escape roomie – Komnacie Tajemnic i po prostu odpocząć wsłuchując się w miarowe skrzypienie posadzki, śpiew ptaków, szum wiatru głaszczącego korony wiekowych dębów. Warto wybrać się tam początkiem maja, ponieważ w parku rośnie niezliczona ilość różaneczników, a plenery w okresie ich kwitnienia z pewnością są bajeczne. To też świetne miejsce na sesję ślubną.

Detale

Podczas zwiedzania najbardziej zachwyciły mnie drobiazgi, detale, takie jak: 300 letnia posadzka, której wzór teraz znów jest w modzie wnętrzarskiej, ciężkie sufity w wysokich pomieszczeniach, zdobione grzejniki, rzeźby i płaskorzeźby, drewniane schody oraz balustrady. Najdrobniejsze elementy wykonane były z niezwykłą dokładnością i kunsztem.

Ceny

Parking – nie dajcie się złapać na wystawiony przy drodze dojazdowej znak „Parking 10zł”, gdyż raptem 200m dalej (a bliżej pałacu), naprzeciwko kościoła, znajduje się kolejne miejsce parkingowe i tam każą sobie płacić 5zł za cały postój. Niby nie dużo, ale po co przepłacać?

Wstęp na sam teren parkowo – pałacowy to koszt 7zł za bilet normalny, 5zł ulgowy. Tu trzeba pamiętać, by uzbroić się w gotówkę, ponieważ nie ma możliwości zapłaty kartą ani blikiem, a najbliższy bankomat znajduje się 2km od pałacu w miejscowości Zielina. Skąd to wiem? Oczywiście nie przewidziałam opcji braku możliwości uiszczenia opłaty bezgotówkowo i wybrałam się na zwiedzanie mając w portfelu, po opłaceniu parkingu, może 2zł. Kupując bilet przy bramie można spacerować, przysiąść w kawiarni oraz wejść do oranżerii.

pałac w Mosznej park i instalacje

Zwiedzanie wnętrz pałacowych możliwe jest za wykupieniem kolejnego biletu – kupuje się go już wewnątrz obiektu i na tym etapie można płacić kartą. Ostatnie wejście przypada na 16:00, a ceny biletów to 12zł normalny i 8zł ulgowy, zaś czas zwiedzania ok. 80 min.

Na wieżę należy nabyć osobne bilety 10zł normalny, 7zł ulgowy i podobnie, jak w przypadku komnat – ostatnie wejście jest o 16:00, czas ok. 30 min.

Jak w większości tego typu obiektów, nie ma opcji wykupienia jednego (tańszego) biletu na całość, więc otrzymujemy pliczek paragonów i kartoników, które trzeba okazywać przy kolejnych wejściach. Taki mały mankament i wg mnie, można by zorganizować to prościej oraz bardziej ekologicznie. Sam pałac jednak jest bardzo ciekawym obiektem, który z pewnością warto odwiedzić, co da się zorganizować nawet zjeżdżając z trasy i robiąc sobie 3h przerwę w podróży „od – do”.

pałac w Mosznej drzwi

Byliście kiedyś w Mosznej? Jakie wrażenie wywarł na Was pałac? A może dopiero macie w planach odwiedziny w tej malowniczej miejscowości? Czekam na Wasze wrażenia w komentarzach!

„Bo wszystko to magią jest i iluzją, i zdarza się raz na milion”

Pozdrawiam, A.

6 myśli w temacie “Polska na weekend: Moszna. Pałac czy zamek?”

  1. Nigdy nie byłam w Mosznej, ale często zastanawiałam się, co można fajnego zwiedzić w drodze z Karkonoszy do Poznania i myślę, że taki pałac to strzał w 10 🙂 Wrażenie robi niesamowite! I faktycznie, wygląda trochę jak od Disney’a 😉

    Polubienie

  2. Przyznam szczerze, że nie byłam nigdy na południu kraju, nie znałam również tego miejsca. Detale na zdjęciach mnie mocno zaintrygowały, że aż ma się ochotę wsiąść w auto i ruszyć w podróż! Sądzę, że pod koniec wakacji ruszę na małą wycieczkę!

    Polubienie

  3. Imponujący. Naprawdę piękne miejsce. Moszna trochę ode mnie daleko, ale zapiszę to sobie, może kiedyś uda się zaplanować tam wycieczkę. Ciekawe spostrzeżenie dotyczące różnic między pałacem a zamkiem. Muszę zapamiętać 🙂 Bardzo mi się to podoba a i ceny przystępne. Dziękuję i pozdrawiam 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s