podróże małe i duże

Najpiękniejsze plaże świata. Subiektywny przegląd miejsc, które chcę zobaczyć.

Chwilowo utknęłam. Z przyczyn najogólniej ujmując zdrowotnych zmuszona jestem w najbliższym czasie siedzieć w jednym miejscu i maksymalnie ograniczać wysiłek, co jest mi niezwykle nie na rękę, bo nawet wycieczki rowerowe są poza moim zasięgiem. A za oknem piękne słońce, przed nami drugi już w tym roku długi weekend (jeśli sprytnie dysponujecie urlopem), który można by spędzić aktywnie i ciekawie! Ach, jeszcze to sobie odbiję! A tymczasem, pozostaje mi pojeździć palcem po mapie, dlatego zabieram Was na subiektywny przegląd najpiękniejszych plaż świata.

 Norwegia UTAKLEIV

UTAKLEIV

Zaraz, zaraz, chwilunia! Przegląd najpiękniejszych plaż świata zaczynasz od kraju fiordów? Czy coś Ci się czasem nie pomyliło? Wszystko  w jak największym porządku! Norwegia nie od dziś jest moją wielką miłością, choć byłam tam zaledwie (a może powinnam powiedzieć: dopiero) dwa razy. Relację znajdziecie we wpisie Norwegia – czyste piękno! Podczas obu pobytów zwiedziłam piękne Stavanger, dotknęłam wzrokiem fiordów, zakochałam się w architekturze. Na pewno jeszcze tam wrócę i jestem pewna, że kiedy ten czas nastąpi, wezmę na celownik północne rejony, by na własne oczy zobaczyć jedną z najciekawszych, w mojej opinii plaż świata. Morze, skały i zorza polarna. Czy można chcieć więcej?

Lofoten beach Uttakleiv stonesautor zdjęcia: TU
utakleiv beachautor zdjęcia TU
uttakleivautor zdjęcia TU

Hiszpania, PLAYA DE SES ILLETES, FORMENTERA

PLAYA DE SES ILLETES

Drugi punkt na liście to nadal Europa, a więc cel stosunkowo łatwy w realizacji. Na podobnych plażach byłam już w Grecji (więcej we wpisie: Kreta – bajkowa wyspa). Woda Morza Śródziemnego potrafi być tak przejrzysta i turkusowa! To kwestia znalezienia odpowiedniego miejsca: długiego, płytkiego zejścia do morza, jasnego piasku i poczekania aż słońce znajdzie się wystarczająco wysoko na niebie, dlatego liczę, że Hiszpańska Playa de ses Illetes mnie nie zawiedzie!

Playa de ses Illetes, Formenteraautor zdjęcia TU

Indie, GOA, RAJBAGH BEACH

GOA, Rajbagh Beach

Podróż do Indii jest dla mnie tematem, do którego podchodzę bardzo dualistycznie: niesamowicie chcę, ale bardzo się boję. Nie ludzi czy przyrody, ponieważ namiastkę indyjskich klimatów poczułam na Sri Lance (Ciekawostki; Smaki; Miasta Sri Lanki), spodziewam się spokoju, uśmiechu, otwartości, ale też biedy i co tu dużo mówić: brudu, ale nie tego się obawiam. Siła, która powstrzymuje mnie przed zarezerwowaniem biletów do Bombaju to lęk przed tym, jak mocno Indie mogą mnie zmienić wewnętrznie, jak bardzo mogę przerazić się i zachwycić, jak daleko od strefy komfortu mogę się znaleźć. Jeśli byliście w Indiach, potwierdźcie proszę, lub wyprowadźcie mnie z błędu.

rajbaghautor zdjęcia TU

Kuba, PLAYA PARAISO BEACH

PLAIA PARAISO, CAYO LARGO

Egzotyczne wyspy trudno oceniać, bo jaką miarą sprawdzać stopień przejrzystości turkusowej wody i biel jasnego piasku na Seszelach, Malediwach, Zanzibarze, Filipinach, Dominikanie czy Karaibach? Choć oddalone od siebie o tysiące kilometrów, na każdej z nich da się uchwycić kadr, jak poniżej. Jedną z ciekawszych opcji na zobaczenie rajskiej plaży i zwiedzenie niesamowicie interesującego kraju wydaje mi się być Kuba – i to jedną z jej plaż wpisuję na podróżniczą wish-listę. Z relacji znajomych, którzy niedawno z Kuby wrócili, wiem, że taka wyprawa nie będzie należeć do najłatwiejszych, prawdopodobnie też nie na każdy etapie będzie przyjemna, ale jednocześnie ma szansę być jedną z ciekawszych. Doświadczenie na własnej skórze ustroju politycznego, jakim jest dyktatura monopartyjna, poznanie całej masy trudności, z jakimi mierzą się na co dzień obywatele tego pięknego państwa, nam, Europejczykom, zmienia perspektywę postrzegania życia i pozwala docenić w jak dobrym miejscu na świecie żyjemy. Poza cennymi lekcjami, niepodważalnym argumentem, dzięki któremu plaża znalazła się w tym zestawieniu są wspomniane już wcześniej walory estetyczne: błękit nieba, lazur wody, biały piasek, a do tego świeże owoce na wyciągnięcie ręki i rum, który łatwiej kupić tam niż wodę…

PLAYA PARAISOautor zdjęcia TU

 

Nowa Zelandia, KAREKARE

KAREKARE

 

Jest w tych skałach coś, co sprawia, że nie umiem im się oprzeć. Patrząc jedynie na zdjęcia, Karekare to jakby łagodniejsza, cieplejsza i mniej skalista wersja Utakleiv. Ich podobieństwo sprawia, że bardzo chcę przekonać się czy w dwóch tak odległych od siebie krajach, jak Norwegia i Nowa Zelandia odnajdę podobne wrażenia i emocje.  Pytanie za sto punktów: czy w Morzu Tasmana żyją rekiny?

karekareautor zdjęcia TU

Wybranie tylko 5 miejsc nie było łatwe, o nie!

A tak swoją drogą… gdziekolwiek bym nie była, porównuję zawsze wygląd wybrzeża z… Bałtykiem. I z ręką na sercu przyznaję, że niewiele jest miejsc nadmorskich, które do tej pory wywarły na mnie większe wrażenie niż nasze, polskie, szerokie i piaszczyste plaże, otoczone wydmami, pachnące sosnowym lasem, solą i wiatrem. Gdyby tak Bałtyk był ciepłym, lazurowym morzem, nie miałyby one konkurencji, o nie!

Ciekawa jestem jakie plaże Wy uważacie za najbardziej egzotyczne, które za najpiękniejsze? Wizyta w jakim miejscu zapadła Wam tak głęboko w pamięć, że kiedy tylko przymniecie powieki, widzicie te miejsca? A może marzycie o jakimś kierunku podróży? Koniecznie podzielcie się w komentarzu!

„Bo wszystko to magią jest i iluzją, i zdarza się raz na milion.”

Pozdrawiam, A.

7 myśli w temacie “Najpiękniejsze plaże świata. Subiektywny przegląd miejsc, które chcę zobaczyć.”

  1. Spokojnie, jeszcze trochę i wybierzecie się wszystko troje (i o spokoju mówię ja, osoba, która marudzi, że jej dwu tygodniowy detoks od świata wypadł w długi weekend) 😘

   Polubienie

 1. Każda plaża piękna, jeśli tylko jest gdzie usiąść i nacieszyć się tym widokiem. Piękne są Twoje zdjęcia – zazdroszczę. Też bym się chętnie wybrała w takie cudowne miejsca 🙂 Najbardziej to chyba do Norwegii albo na Kubę 🙂

  Polubienie

 2. Norwegia,Hiszpania,Kuba – wyglądają cudownie. Sama chciałabym odwiedzić nie tylko te plaże, ale też te kraje. A do plaż dodałabym jeszcze Francję 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s