podróże małe i duże

Ciekawostki o Sri Lance – tego nie znajdziesz w przewodniku

Pomyślałam sobie, że pisanie własnymi słowami takich treści, jakie dostępne są w  przewodnikach lub też opisywanie wspomnień związanych z miejscami typowo turystycznymi, o ile nie zrobiły na mnie piorunującego wrażenia, nie ma większego sensu. Nie będę Wam zatem opowiadać o rewelacyjnych zabytkach, przepięknej urody Parkach Narodowych, czy historii, bo o tym wszystkim bardziej ode mnie doświadczeni już napisali i to nie mało. Opowiem Wam za to kilka ciekawostek, których dowiedziałam się podczas pobytu na Cejlonie.

Sri Lanka – tego nie znajdziesz w przewodniku

Kobieta i mężczyzna – zwyczaje

Kiedy dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę przez kilka dni nie może jej zobaczyć mężczyzna (ani ojciec, ani bracia). Astrolog wyznacza termin pierwszej kąpieli – czasem, zgodnie z jego sugestiami, nie może umyć się przez kilka dni. Z okazji pierwszej miesiączki dziewczyna dostaje pierwszy pierścionek z kamieniem wyznaczonym przez astrologa. Dostaje również nową sukienkę, zaś po kąpieli, obwieszona złotem, bierze udział w imprezę, na której znów może zobaczyć się z braćmi.

IMG_4947

Dziewczyny nie wychodzą z koleżankami, nie wychodzą po zmroku. Kobietom nie wypada palić ani pic alkoholu. Feminizm na poziomie, jaki znamy w Europie kompletnie nie obowiązuje.

IMG_5005

Podczas uroczystości przy osobnym stole siedzą kobiety i dzieci, osobno mężczyźni. Tylko mężczyznom wolno tańczyć, kobiety siedzą przy stołach.

IMG_4908

Nie okazuje się uczuć na ulicy, pierwsze randki odbywają się w domu dziewczyny przy rodzicach – zazwyczaj kandydat na męża wybierany jest przez rodziców. Większość związków to małżeństwa aranżowane, zawierane bardzo wcześnie – 18-20 letnie kobiety są w większości zamężne.

Rozwodów na wyspie praktycznie nie ma, nawet jeśli w małżeństwie się nie układa, nie jest to rozwiązanie akceptowane przez społeczeństwo.

Po ludziach nie widać wieku. Często kobiety, którym na oko dalibyśmy 50 lat, są grubo po 70. Średnia długość życia: Mężczyźni 71, Kobiety 76.

Stroje

Tradycyjnym męskim strojem jest sarong (rodzaj spódnicy wiązanej na biodrach). Co ciekawe, mężczyźni noszą go bardzo często, nie tylko od święta, ale w codziennych sytuacjach. Zakładając sarong, zwykle chodzą boso lub w klapkach.

IMG_0398

IMG_4949

Kobiety noszą sari nieco inne niż w Indiach. Lankijskie sari jest kilku częściowe, składa się z krótkiej bluzeczki, sznurka wiązanego w talii, płóciennej spódnicy pełniącej rolę halki oraz długiego na 6m materiału marszczonego wokół sznurka w talii. Bardzo często można spotkać kobiety w takim stroju – noszą sari na zamiennie z zestawem typu zakrywająca ramiona bluzka + długa spódnica.

IMG_4832

IMG_1364

Edukacja

Mundurki szkolne oraz wszystkie odświętne stroje są białe.

Edukacja trwa od 5 roku życia – 10 klas szkoły podstawowej, gdzie godziny zajęć lekcyjnych są stałe: 7:30-12:30. Wakacje związane są ze świętami występujących na wyspie religii (Buddyzm, Hinduizm, Chrześcijaństwo) – 3 razy w roku po 3 tygodnie: 3 tyg w kwietniu, 3 tyg w sierpniu, 3 tyg w grudniu.

IMG_2280

Po ukończeniu szkoły podstawowej, kolejnym etapem edukacyjnym jest 3 letnie liceum, następnie studia. Kobiety rozpoczynające studia często są już zamężne, co ciekawe, ale i z perspektywy europejskiej, frustrujące, mąż musi wyrazić zgodę, by kobieta kontynuowała edukację.

IMG_4901.JPG

Finanse

W miastach żyje i pracuje 20% ludności, 31% w rolnictwie.

800 000 Lankijczyków pracuje za granicą – kierunki emigracji to głównie Bliski Wschód, gdzie zatrudniają się w branży hotelowej.

O cenach pisałam już w poście: Ile kosztuje życie na Sri Lance?  A ile zarabiają Lankijczycy?

Średnia zarobków wynosi 200$, stąd dieta niemal codziennie złożona z ryżu z curry oraz kilku dodatków. Większości społeczeństwa zwyczajnie na więcej nie stać.

W sporej części kraju panuje bieda.

Zarobki w poszczególnych sektorach kształtują się następująco:

Kobieta przy zbiorach herbaty na plantacji: 800 Rs (ok. 18zł/5,18$) dziennie – za 18kg zbiorów. Miesięcznie 21 600 Rs – ok. 486zł – 140$

Lekarz 500$ miesięcznie

Nauczyciel 233$ miesięcznie

Policjant – 230$ miesięcznie

Rolnicy utrzymują się z tego co wyhodują

IMG_0781.GIF
IMG_4856

IMG_4973

Nowy tuk tuk kosztuje 5000$, przy czym, podobnie jak samochód, jest on uznawany za dobro luksusowe, od którego należy odprowadzić 200% podatek. Czy nadal jesteście zdania, że podatki w Polsce są tragicznie wysokie?

IMG_4327

Codzienne życie

Typowy dom lankijski to jedna/dwie izby fotel, łóżko czasem kuchnia na zewnątrz.

Woda bieżąca doprowadzana jest do domów z ok. 6 tys. sztucznych jezior.

IMG_4918

Przy drodze można spotkać słonia i nie jest to zjawisko nadzwyczajne.

IMG_0499

 

Makaki, występujące szczególnie na terenach wyżynnych, mogą być niebezpieczne. Te z pozoru słodkie, ale sprytne zwierzęta potrafią w ułamku sekundy skoczyć na człowieka, jeśli uznają zdobycie pożywienia lub np. błyszczących okularów za atrakcyjne. Zadrapanie grozi wścieklizną, więc jeśli wybieracie się na Cejlon, miejcie na nie oko.

IMG_0566

 

Co myślicie o życiu Lankijczyków? Osobiście do wielu zwyczajów nie byłabym w stanie się przyzwyczaić, zwłaszcza, będąc kobietą z Europy. Ciekawa jestem, jakie są Wasze stanowiska. Podzielcie się w komentarzach, będzie mi bardzo miło.

 

Pozostałe relacje z Cejlonu znajdziesz tu:

Jak smakuje Sri Lanka?

Ile kosztuje życie na Sri Lance?

Pierwsze spotkanie z Azją: miasta Sri Lanki 

Pozdrawiam, A.

 

6 myśli w temacie “Ciekawostki o Sri Lance – tego nie znajdziesz w przewodniku”

 1. Super tekst, osobiście uwielbiam takie z własnych doświadczeń i od kuchni, a nie tylko to co dla turystów. No mnie osobiście przeraża takie życie kobiet i serdecznie im współczuję. Nie chciałabym się tam urodzić chociaż krajobrazy zapewne czarujące i pewnie są i inne pozytywne aspekty życia. Ale traktowanie kobiet i ta kultura odpada, odpadają jakiekolwiek prognozy astrologiczne, które uważam za totalną bzdurę, a życie tych kobiet nie jest po prostu życiem. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. One innego nie znają, są tak wychowywane i naprawdę, sprawiają wrażenie szczęśliwych. Dla nas, Europejek to jednak niewyobrażalne. Raz danej wolności nie sposób zabrać.

   Polubienie

  1. Tak, najlepsze jest to, czego dowiadujemy się na miejscu, bez podręcznika, przewodnika, Internetu, po prostu chłonąc lokalną atmosferę i rozmawiając z ludźmi 🙂

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s