Pomyślałam sobie, że pisanie własnymi słowami takich treści, jakie dostępne są w przewodnikach lub też opisywanie wspomnień związanych z miejscami typowo turystycznymi, o ile nie zrobiły na mnie piorunującego wrażenia, nie ma większego sensu. Nie będę Wam zatem opowiadać o rewelacyjnych zabytkach, przepięknej urody Parkach Narodowych, czy historii, bo o tym wszystkim bardziej ode mnie doświadczeni już napisali i to nie mało. Opowiem Wam za to kilka ciekawostek, których dowiedziałam się podczas pobytu na Cejlonie.
Sri Lanka – tego nie znajdziesz w przewodniku
Kobieta i mężczyzna – zwyczaje
Kiedy dziewczynka dostanie pierwszą miesiączkę przez kilka dni nie może jej zobaczyć mężczyzna (ani ojciec, ani bracia). Astrolog wyznacza termin pierwszej kąpieli – czasem, zgodnie z jego sugestiami, nie może umyć się przez kilka dni. Z okazji pierwszej miesiączki dziewczyna dostaje pierwszy pierścionek z kamieniem wyznaczonym przez astrologa. Dostaje również nową sukienkę, zaś po kąpieli, obwieszona złotem, bierze udział w imprezę, na której znów może zobaczyć się z braćmi.
Dziewczyny nie wychodzą z koleżankami, nie wychodzą po zmroku. Kobietom nie wypada palić ani pic alkoholu. Feminizm na poziomie, jaki znamy w Europie kompletnie nie obowiązuje.
Podczas uroczystości przy osobnym stole siedzą kobiety i dzieci, osobno mężczyźni. Tylko mężczyznom wolno tańczyć, kobiety siedzą przy stołach.
Nie okazuje się uczuć na ulicy, pierwsze randki odbywają się w domu dziewczyny przy rodzicach – zazwyczaj kandydat na męża wybierany jest przez rodziców. Większość związków to małżeństwa aranżowane, zawierane bardzo wcześnie – 18-20 letnie kobiety są w większości zamężne.
Rozwodów na wyspie praktycznie nie ma, nawet jeśli w małżeństwie się nie układa, nie jest to rozwiązanie akceptowane przez społeczeństwo.
Po ludziach nie widać wieku. Często kobiety, którym na oko dalibyśmy 50 lat, są grubo po 70. Średnia długość życia: Mężczyźni 71, Kobiety 76.
Stroje
Tradycyjnym męskim strojem jest sarong (rodzaj spódnicy wiązanej na biodrach). Co ciekawe, mężczyźni noszą go bardzo często, nie tylko od święta, ale w codziennych sytuacjach. Zakładając sarong, zwykle chodzą boso lub w klapkach.
Kobiety noszą sari nieco inne niż w Indiach. Lankijskie sari jest kilku częściowe, składa się z krótkiej bluzeczki, sznurka wiązanego w talii, płóciennej spódnicy pełniącej rolę halki oraz długiego na 6m materiału marszczonego wokół sznurka w talii. Bardzo często można spotkać kobiety w takim stroju – noszą sari na zamiennie z zestawem typu zakrywająca ramiona bluzka + długa spódnica.
Edukacja
Mundurki szkolne oraz wszystkie odświętne stroje są białe.
Edukacja trwa od 5 roku życia – 10 klas szkoły podstawowej, gdzie godziny zajęć lekcyjnych są stałe: 7:30-12:30. Wakacje związane są ze świętami występujących na wyspie religii (Buddyzm, Hinduizm, Chrześcijaństwo) – 3 razy w roku po 3 tygodnie: 3 tyg w kwietniu, 3 tyg w sierpniu, 3 tyg w grudniu.
Po ukończeniu szkoły podstawowej, kolejnym etapem edukacyjnym jest 3 letnie liceum, następnie studia. Kobiety rozpoczynające studia często są już zamężne, co ciekawe, ale i z perspektywy europejskiej, frustrujące, mąż musi wyrazić zgodę, by kobieta kontynuowała edukację.
Finanse
W miastach żyje i pracuje 20% ludności, 31% w rolnictwie.
800 000 Lankijczyków pracuje za granicą – kierunki emigracji to głównie Bliski Wschód, gdzie zatrudniają się w branży hotelowej.
O cenach pisałam już w poście: Ile kosztuje życie na Sri Lance? A ile zarabiają Lankijczycy?
Średnia zarobków wynosi 200$, stąd dieta niemal codziennie złożona z ryżu z curry oraz kilku dodatków. Większości społeczeństwa zwyczajnie na więcej nie stać.
W sporej części kraju panuje bieda.
Zarobki w poszczególnych sektorach kształtują się następująco:
Kobieta przy zbiorach herbaty na plantacji: 800 Rs (ok. 18zł/5,18$) dziennie – za 18kg zbiorów. Miesięcznie 21 600 Rs – ok. 486zł – 140$
Lekarz 500$ miesięcznie
Nauczyciel 233$ miesięcznie
Policjant – 230$ miesięcznie
Rolnicy utrzymują się z tego co wyhodują
Nowy tuk tuk kosztuje 5000$, przy czym, podobnie jak samochód, jest on uznawany za dobro luksusowe, od którego należy odprowadzić 200% podatek. Czy nadal jesteście zdania, że podatki w Polsce są tragicznie wysokie?
Codzienne życie
Typowy dom lankijski to jedna/dwie izby fotel, łóżko czasem kuchnia na zewnątrz.
Woda bieżąca doprowadzana jest do domów z ok. 6 tys. sztucznych jezior.
Przy drodze można spotkać słonia i nie jest to zjawisko nadzwyczajne.
Makaki, występujące szczególnie na terenach wyżynnych, mogą być niebezpieczne. Te z pozoru słodkie, ale sprytne zwierzęta potrafią w ułamku sekundy skoczyć na człowieka, jeśli uznają zdobycie pożywienia lub np. błyszczących okularów za atrakcyjne. Zadrapanie grozi wścieklizną, więc jeśli wybieracie się na Cejlon, miejcie na nie oko.
Co myślicie o życiu Lankijczyków? Osobiście do wielu zwyczajów nie byłabym w stanie się przyzwyczaić, zwłaszcza, będąc kobietą z Europy. Ciekawa jestem, jakie są Wasze stanowiska. Podzielcie się w komentarzach, będzie mi bardzo miło.
Pozostałe relacje z Cejlonu znajdziesz tu:
Ile kosztuje życie na Sri Lance?
Pierwsze spotkanie z Azją: miasta Sri Lanki
Pozdrawiam, A.
Super tekst, osobiście uwielbiam takie z własnych doświadczeń i od kuchni, a nie tylko to co dla turystów. No mnie osobiście przeraża takie życie kobiet i serdecznie im współczuję. Nie chciałabym się tam urodzić chociaż krajobrazy zapewne czarujące i pewnie są i inne pozytywne aspekty życia. Ale traktowanie kobiet i ta kultura odpada, odpadają jakiekolwiek prognozy astrologiczne, które uważam za totalną bzdurę, a życie tych kobiet nie jest po prostu życiem. Pozdrawiam 🙂
PolubieniePolubienie
One innego nie znają, są tak wychowywane i naprawdę, sprawiają wrażenie szczęśliwych. Dla nas, Europejek to jednak niewyobrażalne. Raz danej wolności nie sposób zabrać.
PolubieniePolubienie
Więcej proszę! Uwielbiam tego typu ciekawostki – to jest właśnie sedno, dla którego warto podróżować 🙂
PolubieniePolubienie
Tak, najlepsze jest to, czego dowiadujemy się na miejscu, bez podręcznika, przewodnika, Internetu, po prostu chłonąc lokalną atmosferę i rozmawiając z ludźmi 🙂
PolubieniePolubienie
Szczerze powiedziawszy nie wiedziałam o tym.
PolubieniePolubienie